به نام خدا

مَنْ ذَا الَّذي يُقْرِضُ اللّهَ قَرْضاً حَسَناً فَيُضاعِفَهُ لَهُ وَ لَهُ أَجْرٌ كَريمٌ

 کانون کار و زندگی روشن

مسئله

تحصیل‌کردگان دانشگاهی، نخبگان و کارآفرینان به‌عنوان موتور پیشران حل مسائل و نیازهای کشور، غالباً در اواخر دوران تحصیل خود توانمندی‌های لازم برای شناسایی و حل یک مسئله یا نیاز  را کسب می‌کنند. حل این مسائل و نیازها غالباً فرآیندی زمان‌بر و هزینه‌بر هست، که نیازمند تلاش متمرکز و تمام‌وقت نخبگان و کارآفرینان بر روی راه‌حل‌ها است. حمایت‌های دولتی غالباً دارای فرآیندها و ساختارهای ناکارآمد و پیچیده می‌باشند که نهایتاً در عمل سبب می‌شود حمایت مؤثری از افراد صورت نپذیرد.

نتیجه

بسیاری از دانشجویان و فارغ‌التحصیلان نخبه به دلیل عدم رفع نیازهای اولیه (خصوصاً در بعد زندگی شخصی) نمی‌توانند تمام استعدادها و توانمندی‌های خود را در راستای حل مسائل اساسی و موردنظر خود به‌صورت بالفعل درآورند و به همین دلایل غالباً پس از مدتی مبادرت به جذب و اشتغال در محیط‌های نامتناسب با توانمندی‌ها، استعدادهای خود نموده  و با بهره‌وری پایین فعالیت می‌نمایند.

نمونه‌هایی از موانع

:: موانع مالی در زندگی شخصی

:: هزینه‌هایی مربوط به تشکیل خانواده: (ازدواج، مسکن ، هزینه‌های جاری و …)

:: موانع مالی در بالفعل نمودن توانمندی‌ها:

:: هزینه‌های مربوط  شناسایی مسئله مطلوب ، هزینه‌های اولیه پیش برد تحقیقات، .

راه‌حل

کانون کار و زندگی روشن، تحت نظارت و حمایت برنامه تجاری‌سازی دانشگاه صنعتی شریف، با همکاری بانک رسالت و باهدف رفع موانع موجود در عرصه حمایت از جوانان بااستعداد به‌منظور رشد و تعالی کشور، تأسیس گردید.

کانون روشن معتقد است نخبگان و متخصصان نیاید به دلیل عدم‌حمایت‌های صحیح از بالفعل نمودن استعدادهای خود در راستای خدمت به کشور محروم بمانند.

مأموریت اصلی  کانون کار و زندگی روشن، تسهیل فرآیندهای اعطای وام‌های قرض‌الحسنه از طریق بانک رسالت به کارآفرینان، نخبگان و متخصصانی است که به دنبال حل مسائل حیاتی کشور _ خصوصاً در حوزه‌های اقتصاد و اشتغال _می‌باشند.

کانون روشن یک کانون غیرانتفاعی، غیردولتی و مردم‌نهاد است که خیرین، سپرده‌گذاران قرض‌الحسنه و سایر نهادها و اشخاصی که حمایت از کارآفرینان را در راستای مسئولیت‌های اجتماعی خود می‌دانند را به  عضویت، سپرده‌گذاری و گسترش سنت قرض‌الحسنه ماندگار تشویق می‌نماید.

کانون روشن متعهد است که همواره نسبت به اصول شفافیت، صداقت و غیرانتفاعی بودن  فعالیت‌های خود، پایبند بماند. کانون کار و زندگی روشن هیچ‌گونه دسترسی فیزیکی نسبت به‌حساب اعضای کانون ندارد و نمی‌تواند هیچ دخل و تصرفی در حساب افراد داشته باشد، ویژگی حساب‌های  اعضای کانون تماماً مطابق با حساب‌های قرض‌الحسنه و جاری معمول بانک رسالت است، و علاوه بر آن‌یک شناسه عضویت نیز به اعضای کانون تعلق می‌گیرد.

مدل فعالیت کانون

اساس مدل فعالیت کانون روشن، خلق اعتبار وام قرض‌الحسنه  برای اعضای کانون، از طریق مجموع سپرده‌های موجود اعضای کانون در بانک رسالت است.

بانک رسالت به‌صورت پلکانی و افزایشی ماهانه به‌اندازه ۲۰%  از مجموع سپرده‌های اعضای کانون روشن را به‌صورت اعتبار به کانون می‌افزاید، در ادامه کانون می‌تواند به متقاضیان وام قرض‌الحسنه، اعتباری متناسب با نیاز آن‌ها و تا سقف ۳۰ میلیون تومان تخصیص داده، و متقاضی را جهت دریافت وام قرض‌الحسنه به بانک رسالت معرفی نماید.

چه کسانی می‌توانند عضو کانون بشوند؟

:: خیرین و متقاضیان حساب‌های قرضمطابق دستور دین مبین اسلام، معتقدیم سنت قرض‌الحسنه به‌مراتب نیکوتر و پربرکت‌تر از حمایت‌های بلاعوض است، کانون روشن با فراهم نمودن بستری شفاف و ماندگار، با ایجاد اعتباری مازاد بر اصل پول خیران و سپرده‌گذاران ، تعداد بیشتری از متقاضیان را تحت پوشش قرار می‌دهد، ضمناً در صورت درخواست خیرین، پول آن‌ها نیز در حساب‌های شخصی و به نام  خود افراد قرار داده می‌شود، و اداره آن در اختیار خود افراد خواهد بود.

:: متقاضیان وام‌های قرض‌الحسنهافرادی که علاوه بر سپرده‌گذاری در کانون ، خود نیز متقاضی دریافت وام می‌باشند، می‌توانند با توجه به میزان سپرده‌گذاری خود با خلق اعتبار حداقل ۵ میلیون تومان یا ۲۰% از کل مبلغ سپرده‌گذاری _هرکدام که بیشتر باشد _ به عضویت کانون کار و زندگی نیز درآیند.

ضمناً سقف وام‌های اعطاشده از طریق کانون کار و زندگی روشن در صورت احراز صلاحیت‌ها تا ۳۰ میلیون تومان است.( سایر وام‌های بانک رسالت تا سقف ۲۰ میلیون تومان است) .

:: مسئولیت‌های اجتماعیشرکت‌ها و نهادهایی که حمایت از کارآفرینان و دانشگاهیان را در راستای مسئولیت‌های اجتماعی خود می‌دانند و یا به‌عنوان حامی، قصد حمایت از برنامه تجاری‌سازی را دارند، نیز می‌توانند از طریق کانون کار و زندگی روشن و با مدل‌های حمایتی_تبلیغاتی متنوع برنامه تجاری‌سازی ، اقدام به سپرده‌گذاری در کانون روشن نمایند.

در صورتی‌که علاقه‌مند به مشارکت و فعالیت در کانون کار و زندگی روشن هستید، اطلاعات خود را در فرم زیر ثبت نمایید تا در اسرع وقت با شما تماس گرفته شود.

درخواست عضویت در کانون کار و زندگی روشن